Trening oparty o serię Yusupova (1542->2100 elo)

Moderator: Rafcik

Pytanie

Postprzez Krzysztof R. » 20 sie 2019, 09:12

Dzięki za szybką odpowiedź.
A nie zachodzi tu sytuacja:

rutra napisał(a):
Krzysztof R. napisał(a):Pytanie dla bardziej obeznanych szachistów...Będąc na turnieju 5-cio rundowym mogę po 4 partiach zawnioskować u sędziego o uwzględnienie 4 partii do zdobycia I kategorii? Po 3 partiach mam ranking uzyskany 2125

Nie. Ten przepis dotyczy tylko turniejów szwajcarskich, minimum 9 rundowych. W 5-cio muszą być wszystkie partie rozegrane, nawet jak Ci przeciwnik nie przyjdzie na ostatnią rundę a porażka dawałaby normę, to też się nie liczy.

4.5 Jeżeli turniej szwajcarski składa się z większej liczby rund niż wymagane minimum, to
normę można wypełnić również w rundach po wymaganym minimum.
[/b]
Krzysztof R.

Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 215 razy
Ranking: 1639

Re: Trening oparty o serię Yusupova (1542->2100 elo)

Postprzez rutra » 20 sie 2019, 09:17

Tak, zgadza się. W turniejach 5-8 rundowych muszą być rozegrane wszystkie partie na normę na I. W turniejach minimum 9 rund można policzyć z 8 rund przy odpowiednio wysokim rankingu uzyskanym.

Ja miałem taką sytuacje, że zdobyłem "małą normę" z 8 rund. Pojechałem na turniej 5 rundowy do Krakowa i po 3 rundach miałem dwa punkty i ranking uzyskany 2000. Więc gdyby tak się dało to też bym wtedy mógł zawnioskować o normę na I kategorie (II+) w sumie z 11 rund, ale przy turniejach 5 rundowych liczą się wszystkie partie. W kolejnych dwóch partiach miałem szansę, prawdopodobnie jedno zwycięstwo dałoby mi normę (a na pewno zwycięstwo w ostatniej rundzie), ale obie partie przegrałem.
rutra

Podziękował : 1680 razy
Otrzymał podziękowań: 2141 razy
Ranking: 1584

Tydzień 53/225

Postprzez Krzysztof R. » 25 sie 2019, 21:06

Tydzień 53/225
19.08-25.08.2019

W tym tygodniu:
- przerobiłem 5 rozdział (Realizing a material advantage) książki Yusupova "Chess Evolution 1"; test 5/16 pkt - OBLANE
- rozegrałem 7 partii klasycznych (turniej)
- przerobiłem 2 partie komentowane (Zurich 1953)

Rozdział Yusupova był trudny jeśli chodzi o test. Na materiał poświęciłem 25 minut, na test 40 minut. Oblałem, ale wpływ na to miało, że to "tydzień turniejowy" i byłem "przytłoczony" szachami...

Zaliczyłem fajny turniej: XXVII Festiwal Szachowy w Poznaniu. Polecam tą imprezę jeśli chodzi o organizację, atmosferę i poziom sportowy. Niestety nie jestem zadowolony z swojej gry. Zacząłem dobrze, ale z każdym dniem czułem, jakbym grał słabiej. Traciłem pewność siebie na szachownicy, co przekładało się na słabą jakość gry. Na pocieszenie "zarobiłem" 16 pkt elo.
Krzysztof R.

Tydzień 54/225

Postprzez Krzysztof R. » 01 wrz 2019, 16:02

Tydzień 54/225
26.08-01.09.2019

W tym tygodniu:
- przerobiłem 6 rozdział (Attacking with queen and knight) książki Yusupova "Chess Evolution 1"; test 17/17 pkt
- przeanalizowałem 6 partii klasycznych (ostatni turniej)

Rozdział Yusupova był prosty. Na materiał poświęciłem 20 minut, na test 30 minut. Dochodzę do siebie po ostatnim turnieju i mam nadzieję, że uda się zagrać 21-22 września w Poznaniu:)
Krzysztof R.

Tydzień 55/225

Postprzez Krzysztof R. » 08 wrz 2019, 19:40

Tydzień 55/225
02.09-08.09.2019

W tym tygodniu:
- przerobiłem 7 rozdział (The open games) książki Yusupova "Chess Evolution 1"; test 12/21 pkt
- przeanalizowałem 3 partie klasyczne (ostatni turniej)

Rozdział Yusupova był niby prosty, ale test sprawił mi trudność. Na materiał poświęciłem 10 minut, na test 50 minut. Uporałem się z analizą swoich partii, od przyszłego tygodnia wracam do grania partii treningowych.

W tym tygodniu trenowałem też wizualizację i trochę taktyki, myślę że głównie tego zabrakło mi w ostatnim turnieju
Krzysztof R.

Postprzez AuroraBorealis » 08 wrz 2019, 21:59

10 minut to nie przerobienie, tylko przejrzenie. Daleko na takim "treningu" nie zajedziesz.
AuroraBorealis

Podziękował : 179 razy
Otrzymał podziękowań: 427 razy
Ranking: 2120

Postprzez panrudzki » 09 wrz 2019, 11:19

AuroraBorealis napisał(a):10 minut to nie przerobienie, tylko przejrzenie. Daleko na takim "treningu" nie zajedziesz.

100% zgody. Yusupov we wstępie pisze, że jedna lekcja powinna zająć 1-2 h. Plus podobnie na test. No chyba, że test jest banalny.

W jednej lekcji Yusupova jest zwykle około 10 pozycji diagramowych. Do każdej jest wariant główny i kilka pobocznych. Yusupow zaleca, by wszystkie warianty poprzesuwać na desce. Samo to, bez zastanowienia, zajmie dobre pół godziny na lekcję. A przecież w lekcji chodzi o to, żeby przed spojrzeniem na proponowane warianty, samemu chwilę się zastanowić nad pozycją.

Jak to mówili Rosjanie "wolniej jedziesz, dalej zajedziesz". Z własnego doświadczenia (bo akurat też teraz przerabiam serię Yusupowa i jestem na tym samym tomie) - im więcej czasu poświęcam na lekcję, tym więcej mi z niej zostaje.
panrudzki

Podziękował : 31 razy
Otrzymał podziękowań: 30 razy
Ranking: 1800

Postprzez thinkerteacher » 09 wrz 2019, 14:56

panrudzki napisał(a):
AuroraBorealis napisał(a):10 minut to nie przerobienie, tylko przejrzenie. Daleko na takim "treningu" nie zajedziesz.

100% zgody. Yusupov we wstępie pisze, że jedna lekcja powinna zająć 1-2 h. Plus podobnie na test. No chyba, że test jest banalny.

W jednej lekcji Yusupova jest zwykle około 10 pozycji diagramowych. Do każdej jest wariant główny i kilka pobocznych. Yusupow zaleca, by wszystkie warianty poprzesuwać na desce. Samo to, bez zastanowienia, zajmie dobre pół godziny na lekcję. A przecież w lekcji chodzi o to, żeby przed spojrzeniem na proponowane warianty, samemu chwilę się zastanowić nad pozycją.

Jak to mówili Rosjanie "wolniej jedziesz, dalej zajedziesz". Z własnego doświadczenia (bo akurat też teraz przerabiam serię Yusupowa i jestem na tym samym tomie) - im więcej czasu poświęcam na lekcję, tym więcej mi z niej zostaje.

I tak, i nie, i nie wiem ;).

W zależności od stopnia opanowania tematu, skali (zakresu) jego trudności oraz liczby zadań... można dane zagadnienie czy rozdział przerobić szybciej lub wolniej ;).

Z ciekawości zajrzałem do rozdziału o którym wspomniał Krzysztof... i powiem szczerze, że jeśli przerabia tylko z papierowej książki (a nie bazy ChessBase lub Chessable), to chyba te 10 minut to jednak "odrobinę" za szybko. Według mnie razem z analizą tego co się dzieje i bocznymi wariantami (zwłaszcza podanymi przez autora), to te trzy strony muszą zająć nie mniej niż 20-25 minut. Zwłaszcza, że trzeba ocenić pozycję i zrozumieć na czym polega owa przewaga i jak znaczna ona jest.

I niestety chyba jedno odbija się o drugie. Inaczej mówiąc, ekspresowe czytanie wpływa na wynik (test 12/21 pkt). A ten w mojej ocenie jest stanowczo zbyt niski (w tym teście), biorąc pod uwagę ambicje autora i zakładany poziom. Zejście poniżej 75% to potoczne "proszenie się o kłopoty" (w grze turniejowej to wyjdzie). A tutaj wynik 12/21 to zalewie 57%, czyli co najmniej 20% za nisko.

No i na test 12 zadań 50 minut to chyba też ciut szybko - Jusupow daje zadania na tyle ambitne i ciekawe, że "nie wszystko złoto co się świeci". Normalnie gracz 2-1 kategorii powinien na tego typu zadania poświęcić około 8-10 minut, więc mnożąc przez 12 wychodzi 1,5-2h.

Oczywiście Krzysztof sam decyduje o tym w jaki sposób pracuje nad swoimi szachami, jednak tym razem wypowiem się, ponieważ uważam, że rzeczywiście chyba nie jest to optymalny sposób pracy. Zwłaszcza, że jeśli dobrze pamiętam, to sam kiedyś prosił, aby w razie konieczności pomagać mu w rozwoju szachowym :).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8625 razy
Otrzymał podziękowań: 1174 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Krzysztof R. » 09 wrz 2019, 18:23

Czuję się wywołany do tablicy...;)
Dziękuję za komentarze - zgadzam się z nimi. Może niekoniecznie 1-2h na proste dla nas rozdziały, ale zgadzam się, że 10 minut to nie jest "optymalny trening" na tym materiale. Jakość mojego treningu w kilku aspektach pozostawia wiele do życzenia - pewnie łatwiej byłoby mając trenera - kogoś kto by prowadził i pilnował. Jednak ja próbuję sam i staram się powoli zwiększać jakość swoich treningów. Przydałoby się zwiększyć czas na treningi, ale narazie nie mogę sobie na to pozwolić. Przykładem mojego zwiększania jakości treningów jest praca nad analizą swoich partii - jeszcze daleko do ideału, ale staram się coraz lepiej to robić, bardziej starannie - by więcej "wyciągać" z tego ważnego aspektu treningu i rozwoju szachowego.
Krzysztof R.

Postprzez AuroraBorealis » 10 wrz 2019, 08:47

Mozna to zrobic w prosty sposob - nie jechac rozdzialu po rozdzialem po lebkach, tylko 1 rozdzial robic 3-4 dni. Przerabianie teorii po 10 min nic nie da. Poza tym do tego trzeba wracac, bo kluczem w nauce jest powtarzalnosc i przekladanie jakosci nad ilosc. Bo teraz wg wiekszosci wpisow klepiesz po lebkach teorie po 10-20 minut, zamiast ten material sensownie przerobic. Nie wroze Ci wielkich postepow - wielu robilo to samo przed Toba i zaden nie osiagnal sukcesu. Pracowac trzeba regularnie, ale z odpowiednim podejsciem, nie "byle szybko".
AuroraBorealis

Podziękował : 179 razy
Otrzymał podziękowań: 427 razy
Ranking: 2120

Postprzez rutra » 10 wrz 2019, 20:13

Ja jak przerabiałem Jusupowa, to właśnie cały problem polegał na tym że przerobienie jednego rozdziału schodziło nawet do dwóch godzin, a doliczając test to czasem i po 3 godziny (nie licząc prostych rozdziałów). Wydaje mi się, że jeśli ktoś nie jest w stanie wygospodarować sobie tyle czasu lub po prostu nie jest w stanie tyle trenować (zmęczenie) to lepiej sobie rozłożyć rozdział na 2-3 dni.

Co do powtarzania to jak ze wszystkim. Pamiętam jak w turnieju klubowym zaraz po przerobienie rozdziału o szybkich matach wygrałem partie z silniejszym przeciwnikiem, miniatura mat w 19 ruchów czarnymi w partii włoskiej (a zwykle gram sycylijską), a motyw (poświęcenie figury za atak matowy) znalazłem dzięki przerobieniu tego rozdziału. Teraz już bym pewnie nie pamiętał jak wtedy gdy byłem na świeżo po przerobieniu szybkich matów. Chociaż z drugiej strony są sytuacje, że coś utkwi w pamięci. Gdy byłem na kursie instruktorskim w 2017 roku, to gdy mieliśmy podane przykłady (końcówki), patrzę no pozycje i sobie myślę, że przecież to diagram z 1. części końcówek Zerka i pamiętałem jedyny wygrywający plan, a książkę przerabiałem około 2011 roku.
rutra

Podziękował : 1680 razy
Otrzymał podziękowań: 2141 razy
Ranking: 1584

Postprzez Krzysztof R. » 10 wrz 2019, 21:34

Całkiem sensowne argumenty, które docierają do mnie. Skorzystam z nich już od najbliższego rozdziału Yusupova.

Wasze argumenty zmotywowały mnie do zrobienia "rachunku sumienia" moich dni i zoptymalizowaniu dostępnego czasu w 5 aspektach (pożeraczach czasu). Od odinstalowania kilku aplikacji z telefonu po zmniejszenie częstotliwości raportowania na forum o moim treningu. Zaoszczędzony czas przeznaczę na rzetelne przerabianie książek Yusupova.
Krzysztof R.

Postprzez panrudzki » 11 wrz 2019, 13:47

Krzysztof R. napisał(a):zmniejszenie częstotliwości raportowania na forum o moim treningu.

Żeby tylko nie oznaczało to zmniejszenia częstotliwości treningu... Raportowanie na forum to motywacja. Coś jak "terapia grupowa" na AA ;-)

W sumie, może ja tez zacznę raportować swój progres treningowy - czy to pomogłoby Tobie, @Krzysztof?
panrudzki

Podziękował : 31 razy
Otrzymał podziękowań: 30 razy
Ranking: 1800

Poprzednia strona

Powrót do Trening szachowy