Tablet i szachy

Moderator: redjok

Re: Tablet i szachy

Postprzez thinkerteacher » 25 lis 2012, 22:19

Nie wiem jak obecne netboki - niemniej z tego co się orientuje to tableta można włożyć bez problemu do wewnętrznej kieszeni kurtki (ew. małego plecaczka) a dodatkowo jest on dużo lżejszy i mniejszy. Oczywiście są to nieco inne urządzenia, ale dla mnie osobiście tablet w promocyjnej cenie (ekran do 7-8 cali) byłby ciekawym dodatkiem. Przykładowo wyjmuję na zajęciach, daję uczniowi konkretne zadania... i jedzie z koksem. Chodzi także o szybkość działania, czas uruchamiania i inne tego typu parametry (np. to, że zwykły komp ma twardy dysk mechaniczny, a tablet już z tego co wiem pamięć niemechaniczną). A netbok to chyba w kilka sekund się nie uruchomi, prawda? ;) :).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8723 razy
Otrzymał podziękowań: 1185 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez adse » 25 lis 2012, 22:32

No raczej się nie uruchomi w kilka sekund, choć dysk może mieć SSD ("niemechaniczny"). Co do wydajności, to jeszcze sporo wody upłynie zanim tablet w podobnej cenie choćby zbliży się do netbooka. Podobnie jak netbook w podobnej cenie nie zbliża się na razie wydajnością do laptopa. A ten z kolei do stacjonarnego komputera. Kupując tablet trzeba się godzić z małą wydajnością w zamian za małą wagę i szybkie uruchamianie, oraz ograniczenia w uniwersalności co do oprogramowania. Oczywiście z czasem, jeśli tablety nadal będą się rozwijać w takim tempie, to będzie miało coraz większy sens, bo wydajność tabletów będzie się poprawiać, a cena będzie spadać.
Ale akurat podałeś zastosowanie (na zajęciach), gdzie nie ma potrzeby szybkiego uruchamiania, nie ma potrzeby trzymania kompa w kieszeni, i jest gdzie go położyć.
adse

Podziękował : 70 razy
Otrzymał podziękowań: 512 razy

Postprzez thinkerteacher » 25 lis 2012, 23:31

Ja po prostu mam jednego netboka i to jak chodzi przyprawia mnie o chęć wyrzucenia go przez okno ;). Owszem - kupowany był 3 lata temu, ale nie sądziłem, że może to być taki żółw. Dlatego jeśli obecny netbok nie chodzi co najmniej 4-6x szybciej i nie uruchamia się w czasie poniżej 1,5minuty to mówię pas. A tablety będą coraz bardziej popularne i za rok będzie można z powodzeniem kupić 6-7 calowy za 600-700 PLN. Jeśli 10 calowy netbook (który działa zamiast spać) będzie w tej samej cenie, to zakupię netboka. Jednak nie wierzę, aby tak nisko zeszła cena netboka. Tablety będą rządzić :) ;). Zakład? :)

PS. Zastosowanie wyciągnąłem z głowy. Równie dobrze może to być sytuacja, że jedziemy busem na turniej i dziecko chce w czasie drogi rozwiązywać zadania. Ma to być "zabawka" mała, widoczne zadania, szybko ma się uruchamiać i przy okazji być na tyle niewielkie, aby spokojnie zmieściło się w dwóch (małych!) rękach. Znasz coś lepszego niż tablet? (komórka ma za mały wyświetlacz).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Postprzez adse » 26 lis 2012, 00:17

Nie znam nic lepszego;) Gorszego też nie;) Być może tablet będzie szybszy... ale tylko w niektórych dedykowanych do niego aplikacjach. Tego co może netbook to tablet pewnie nawet nie ruszy. Chociaż za rok, dwa, trzy...kto wie.
Mój pierwszy PC miał procesor 33MHz, a teraz najtańsza komórka jest wielokrotnie wydajniejsza.
adse

Postprzez fuszer » 26 lis 2012, 13:28

adse napisał(a):Nie znam nic lepszego;) Gorszego też nie;) Być może tablet będzie szybszy... ale tylko w niektórych dedykowanych do niego aplikacjach. Tego co może netbook to tablet pewnie nawet nie ruszy. Chociaż za rok, dwa, trzy...kto wie.

Jeśli tablet jest tańszy (czytaj: nie został wyprodukowany przez Apple), to ma zwykle dużo mniej pamięci niż netbook. Niestety dzisiejsi programiści nie pamiętają już czasów, gdy komputer klasy PC miał 640 KB RAM, z czego ponad połowę zajmował system operacyjny. Ich algorytmy nie zawsze potrafią sprawnie działać przy ograniczonej ilości RAM.

Dodatkowym problemem w systemie Android jest użycie platformy Java dla większości aplikacji. Maszyna wirtualna dodatkowo zajmuje pamięć i wykonuje program wolniej.
Mam nadzieję, że biblioteka Qt dla Androida upowszechni się wśród programistów, a wtedy aplikacje będą natywne, czyli kompilowane bezpośrednio na rozkazy procesora. W ten sposób wyeliminowany zostanie narzut maszyny wirtualnej, a programy będą mogły śmigać sprawniej.

Tablety Apple nie powinny mocno odstawać wydajnością od netbooków. Wszystkie aplikacje są tam natywne, a i system operacyjny IOS jest póki co bezkonkurencyjny pod względem wydajności. Mimo całej sympatii dla Androida - musi on jeszcze przejść dość długą drogę, by dorównać systemowi Apple'a. Nie zapominajmy jednak, że jest dużo młodszy, a rozwija się dynamicznie. Dlatego powinniśmy być dobrej myśli :)

adse napisał(a):Mój pierwszy PC miał procesor 33MHz, a teraz najtańsza komórka jest wielokrotnie wydajniejsza.

Mój IBM PC XT (rocznik 1988) miał 4,77 MHz (8 MHz po wciśnięciu magicznego przycisku "Turbo"), 640 KB RAM (bez możliwości rozszerzania) i 21 MB HDD. System operacyjny DOS startował na nim dużo szybciej niż 1,5 minuty <:D
fuszer

Podziękował : 238 razy
Otrzymał podziękowań: 934 razy
Ranking: 2096
kurnik.pl: fuszer
FICS: swirus

Postprzez adse » 26 lis 2012, 18:05

W pracy miałem takiego samego XT, w szachy z nim nie miałem szans;)
adse

Postprzez kolpkolp » 26 lis 2012, 19:40

thinkerteacher napisał(a):Tablety będą coraz bardziej popularne i za rok będzie można z powodzeniem kupić 6-7 calowy za 600-700 PLN.

7 calowy można już dostać za 400 zł.
Sam już chcę kupi tableta, ale min. 12 calowego. Ekran mniej więcej taki jak w lapku i git majonez.
kolpkolp

Podziękował : 65 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy
kurnik.pl: kolpkolp
FICS: dikson

Postprzez Kaczmar » 27 lis 2012, 12:17

Tablety mają tą zaletę, że możesz wziąć go do łóżka i przed zaśnięciem coś sobie obejrzeć, poczytać itp. (oczywiście szachowego :-P )
Netbook jak dla mnie to taki laptop dla ubogich. Ja osobiście mam laptopa 17" i tableta 7".
Kaczmar

Podziękował : 232 razy
Otrzymał podziękowań: 304 razy
Ranking: 0
FICS: Kaczmar

Postprzez kocur » 27 lis 2012, 12:20

Kaczmar napisał(a):Tablety mają tą zaletę, że możesz wziąć go do łóżka i przed zaśnięciem coś sobie obejrzeć, poczytać itp. (oczywiście szachowego :-P )
Netbook jak dla mnie to taki laptop dla ubogich. Ja osobiście mam laptopa 17" i tableta 7".

Mnie się z laptopem 17" całkiem fajnie w łóżku leży :)
kocur

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 177 razy

Postprzez Kaczmar » 27 lis 2012, 13:09

kocur napisał(a):Mnie się z laptopem 17" całkiem fajnie w łóżku leży :)

To spróbuj po godzinie przekręcić się na brzuch lub chociaż na bok. :D Z tabletem się da bez problemu.
Kaczmar

Podziękował : 232 razy
Otrzymał podziękowań: 304 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez kolpkolp » 27 lis 2012, 20:02

Kaczmar napisał(a):Ja osobiście mam laptopa 17" i tableta 7".

Laptop spoko, ale tablet...
Żenada. 7" to tyle co nic (jak duży smartfon). 12"-to już tablet.
kolpkolp

Podziękował : 65 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy
kurnik.pl: kolpkolp
FICS: dikson

Postprzez thinkerteacher » 28 lis 2012, 02:37

Zależy do czego używamy. Oczywiście tablety są kilku i kilkunastocalowe. Dla mnie w zupełności by wystarczył 7-8 calowy. Nie chodzi o to, aby zamieniać laptopa (15 czy 17 calowego) na takiego samego tableta (tyle, że poręczniejszego), tylko tak jak kolega Kaczmar napisał - do łóżka wziąć, schować do plecaka, wyciągnąć (szybko włączając i wyłączając) w autobusie, samochodzie, pociągu. Ja posiadam laptopa 15 cali i zamierzam w następnym roku sprawić sobie dokładnie połowe mniejszego tableta. Nie ma on zastępować lapka tylko być jego uzupełnieniem (dodatkiem). Tak samo jak deser nie jest (a przynajmniej nie powinien być) daniem głównym.
thinkerteacher

Postprzez justa29 » 28 lis 2012, 15:56

Ja myślę, że kiedyś kupię jakiś najtańszy tablet na Androidzie. Jeśli chodzi o wygodę użytkowania i łatwe przenoszenie to tablet mi bardzo odpowiada (można uruchomić program szachowy i grać, analizować w każdej sytuacji – leżąc np. w łóżku, w podróży, w parku... ).
Głównie służyłby mi do gry w szachy i ew. przeglądania stron www, więc najlepiej aby miał wbudowany moduł na kartę SIM. Jednak jeszcze nie jest to standardem a szkoda:( Mam nadzieję, że wkrótce tablety nawet najtańsze będą to mieć.

Ps. Ostatnio widziałam czytnik e-booków e-ink (papier elektroniczny), na którym można grać w szachy. Są zainstalowane jako jedna z aplikacji dodatkowych. Bardzo proste, praktycznie tylko gra z komputerem. To w ramach ciekawostki :)
justa29

Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postprzez matman » 03 gru 2012, 10:35

Ja mam iPada3 i do gry z programami szachowymi mnie nie ciągnie. Gram tylko z ludźmi na serwerze FISC za pomoc programu "coreChess HD" lub polskiego "Szacho-wie". Ten drugi ma rewelacyjny interfejs - idealna kolorystycznie szachownica oraz bierki równie dobre jak w programach Chessbase, a do tego szachownica i zegar działaj na fulscreen. Szybkie partie np. 3-minutówki wygodniej mi się gra poprzez dotykanie ekranu iPada niż kursorem myszy na monitorze komputerowym.
matman

Podziękował : 57 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Postprzez LABIRYNT » 12 sty 2013, 19:19

Ja kupiłem tablet 8" dwurdzeniowy 8GB z mo zliwością zastosowania karty 32GB Jest bardzo szybki Android najnowsza wersja Kupiłem za 25 zł program Shredder , sporo opcji w tym analiza, ranking 2600 Elo, można ustawiać poziom gry lub sam się dostosowuje do gravza /można sobie sprswdzić ranking/ polecam, gram nim też w internecie m.in. na kurniku ... Aha tablet kupiłemw promocji w Media Markt , trochę ponad 700 zł W sklepie play można też kupić chess bazę za groszę. Wszystko można sprawdzić w inernecie... Pozdrawiam
LABIRYNT

Otrzymał podziękowań: 4 razy
kurnik.pl: nebulus

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Programy i komputery szachowe