Książka z komentarzami

Moderator: redjok

Książka z komentarzami

Postprzez ConeyIsland » 01 kwi 2021, 23:21

Witam wszystkich.
Jestem graczem z rankingiem ok. 1300 więc o szachach wiem niewiele w porównaniu z większością z Was natomiast biorąc pod uwagę fakt, że jestem samoukiem i nauczyłem się grać ledwie pół roku temu będąc przed trzydziestką to bynajmniej się tego faktu nie wstydzę :)
Poszukuję książek, które wzbogacą moją ubogą póki co biblioteczkę szachową składającą się z Tala (Czetwierik, Rajecki) oraz Aagarda (gra pozycyjna). Czego szukam? Lektur z obszernymi komentarzami odpowiadającymi na pytania "a dlaczego on tak zagrał?" Po prostu. Chciałbym przy szachownicy śledząc poszczególne ruchy z partii między wybitnymi zawodnikami móc znać motywy ich posunięć.

Za pomoc w podsunięciu tytułów serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam! :)
ConeyIsland

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Ranking: 0

Re: Książka z komentarzami

Postprzez BAROL » 02 kwi 2021, 07:51

ConeyIsland napisał(a):Witam wszystkich.
Jestem graczem z rankingiem ok. 1300 więc o szachach wiem niewiele w porównaniu z większością z Was natomiast biorąc pod uwagę fakt, że jestem samoukiem i nauczyłem się grać ledwie pół roku temu będąc przed trzydziestką to bynajmniej się tego faktu nie wstydzę :)
Poszukuję książek, które wzbogacą moją ubogą póki co biblioteczkę szachową składającą się z Tala (Czetwierik, Rajecki) oraz Aagarda (gra pozycyjna). Czego szukam? Lektur z obszernymi komentarzami odpowiadającymi na pytania "a dlaczego on tak zagrał?" Po prostu. Chciałbym przy szachownicy śledząc poszczególne ruchy z partii między wybitnymi zawodnikami móc znać motywy ich posunięć.

Jeśli chodzi o literaturę przetłumaczoną na język polski, to od razu narzucają się "Moi wielcy poprzednicy" Kasparowa i "Międzynarodowy turniej arcymistrzów. Neuhausen - Zurych 1953" Bronsteina.
BAROL

Podziękował : 1701 razy
Otrzymał podziękowań: 149 razy
Ranking: 1800

Postprzez chlebik » 02 kwi 2021, 08:16

Nie wiem jak bardzo szczegółowe wytłumaczenia chcesz, ale 'Bobby Fischer' Soltisa i 'Jose Raul Capablanca' Grzegorza Siwka to fajne pozycje (i do tego po polsku).
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. With sweat. - Fame TV Series Intro
Mój dziennik (zawieszony): http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 333 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez ConeyIsland » 02 kwi 2021, 11:03

chlebik napisał(a):Nie wiem jak bardzo szczegółowe wytłumaczenia chcesz, ale 'Bobby Fischer' Soltisa i 'Jose Raul Capablanca' Grzegorza Siwka to fajne pozycje (i do tego po polsku).

Capablanca Siwka zamówione :) Dziękuję za rekomendację!
ConeyIsland

Postprzez mpbc » 03 kwi 2021, 14:05

Dla mnie bezsprzecznie "MÓJ SYSTEM" to książka która układa szachy w głowie. Ona dopiero ukazała czym są szachy , Nimitsowitz opracował coś co jest clue szachów, oczywiście to dzieło stare, ale na jego podstawie powinniśmy się uczyć nowoczesnych szachów, Technika budowy i pracy samochodu się nie zmieniła, od 120 lat teraz mamy tylko nowinki... i tak jest w szachach,
mpbc

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Postprzez ConeyIsland » 08 kwi 2021, 19:34

ConeyIsland napisał(a):
chlebik napisał(a):Nie wiem jak bardzo szczegółowe wytłumaczenia chcesz, ale 'Bobby Fischer' Soltisa i 'Jose Raul Capablanca' Grzegorza Siwka to fajne pozycje (i do tego po polsku).

Capablanca Siwka zamówione :) Dziękuję za rekomendację!

KAPITALNA KSIĄŻKA.
Raz jeszcze dziękuję za polecenie; świetnie objaśnione jest rozumowanie Capy, jego tok myślenia, etc.
ConeyIsland

Postprzez Kaczmar » 12 kwi 2021, 08:39

Też uważam, że Capablanca to świetna pozycja. Zachęcony tą książką zacząłem przeglądać inne dostępne w księgarniach książki tej serii ale niestety, żadna nie przypadła mi już do gustu tak jak Capablanca więc żadnej nie kupiłem.
Kaczmar

Podziękował : 270 razy
Otrzymał podziękowań: 369 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez ConeyIsland » 12 kwi 2021, 09:39

Kaczmar napisał(a):Też uważam, że Capablanca to świetna pozycja. Zachęcony tą książką zacząłem przeglądać inne dostępne w księgarniach książki tej serii ale niestety, żadna nie przypadła mi już do gustu tak jak Capablanca więc żadnej nie kupiłem.

Mam z tej serii Michaiła Tala (Czetwierik, Rajecki) ale ogranicza się ona do przełomowych momentów, błysków Tala. Plusem jest na pewno podział na: zadania (znajdź ruch) / odnośniki do podpowiedzi Tala (sugestie, wskazówki na co zwrócić uwagę w danej pozycji) / rozwiązania z wyjaśnieniem.
Miałem też okazję zapoznać się z pozycją "Walka o tron szachowy" S. Gawlikowskiego. Niestety, nie takiej lektury poszukiwałem. Piekielnie niewiele jest wyjaśnień ruchów za to masa historycznych opisów, tła pojedynków, rozwój szachów, etc.
ConeyIsland

Postprzez Kaczmar » 12 kwi 2021, 11:49

Może zainteresuje cię coś z serii Everyman Chess Move by Move tyle, że to angielsku
https://everymanchess.com/collections/move-by-move
Kaczmar

Podziękował : 270 razy
Otrzymał podziękowań: 369 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez kolokwium » 12 kwi 2021, 12:13

ConeyIsland napisał(a):Miałem też okazję zapoznać się z pozycją "Walka o tron szachowy" S. Gawlikowskiego. Niestety, nie takiej lektury poszukiwałem. Piekielnie niewiele jest wyjaśnień ruchów za to masa historycznych opisów, tła pojedynków, rozwój szachów, etc.

To jest plus tej książki. To nie podręcznik szachowy dlatego same partie są dodatkiem, a najważniejsza jest otoczka gry szachowej. Szczególnie meczów o najwyższą stawkę.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2419 razy
Otrzymał podziękowań: 2615 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Powrót do Książki i czasopisma szachowe