Przepisy RODO / GDPR

Moderator: kolokwium

Przepisy RODO / GDPR

Postprzez Rafcik » 28 maja 2018, 08:27

AuroraBorealis napisał(a):Zmuszanie ludzi, do wyrazania zgody na robienie zdjec. Masakra! Nigdy bym tam nie zagral

mwat napisał(a):Tak, może zagrać, nie zostaną opublikowane jego partie, nie będzie zdjęć z nim, no i ewentualnej nagrody też nie odbierze na uroczystym zakończeniu tylko po cichu.

Warto czytać.
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Podziękował : 112 razy
Otrzymał podziękowań: 421 razy
Ranking: 0

Re: MFSz im. Józefa Dominika Dobczyce

Postprzez rutra » 28 maja 2018, 09:23

Raz jeszcze zaznaczę.

Szanowni Rodzice,

Proszę o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych swoich dzieci (imię i nazwisko) na pracach plastycznych w przedszkolu. W przeciwnym wypadku praca nie zostanie wywieszona na wystawie.

Ja rozumiem, że mamy ochronę danych osobowych, ale to co się dzieje obecnie to jest jakieś popadanie ze skrajności w skrajność. Gdzieś w domu mam książkę telefoniczną z 1997 roku, w której jest alfabetyczna lista nazwisk i imiona właścicieli wraz z numerem telefonu i adresem zamieszkania. Raz się nawet przydało, bo przyszedł list z niewłaściwym adresem, łatwo można było wyszukać odbiorcę, teraz byłoby to niedopuszczalne.

Sam kiedyś (gdy grałem 2-3 turnieje rocznie) szukałem swoich zdjęć z turniejów na różnego rodzaju stronach turniejowych i stronach klubowych. Nikt mnie o zgodę nie pytał, ale nie miałem nic przeciwko, a wręcz fajnie było zobaczyć siebie na pojedynczych zdjęciach (choć przyznam, że niektóre zdjęcia mi się nie podobały, bo mam różne miny gdy myślę ;D ). Niestety trafi się 1 prawnik, który nie wyrazi zgody i dla takich te przepisy są potrzebne. Dlatego dla świętego spokoju warto zaznaczyć, że osoba biorąca udział wyraża zgodę... a jak nie wyraża to niech nie bierze udziału lub niech napisze, że nie wyraża zgody i wtedy zdjęć z jej wizerunkiem nie będzie.

Generalnie kiedy parę lat temu zmieniły się przepisy odnośnie ochrony danych osobowych, to jeśli chodzi o szachy, wydaje mi się, że to poszło w złym kierunku. Kiedyś aby zawodnik został wpisany do Centralnego Rejestru Szachowego z tego co kojarzę wystarczyło tylko kilka informacji - imię, nazwisko, data urodzenia, klub. Obecnie wymagany jest też dokładny adres zamieszkania (!) I weź tu (będąc sędzią turnieju na kategorie i/lub zgłoszonemu do FIDE) wytłumacz zawodnikowi po co te dane i zagróź, że go nie dopuścić do turnieju jeśli tych danych nie poda. Co więcej te dane w żaden sposób nie są weryfikowane (może to i lepiej).
rutra

Podziękował : 1690 razy
Otrzymał podziękowań: 2153 razy
Ranking: 1584

Postprzez hajdzik » 28 maja 2018, 09:24

przez głupkowate i idiotyczne przepisy RODO - bez zgody gracza organizator nie może:
1. Ujawnić danych osobowych graczy w relacji w prasie czy internecie
I zamiast: Zwycięzcą turnieju został Jan Kowalski - będzie -Zwycięzcą turnieju został Jan z Warszawy
2. Nie będzie można turnieju z wynikami wrzucić do arbitra - bo tam też są dane osobowy
i zamiast tego będzie:
1). Gracz nr 1 - 7pkt
2). Gracz nr 2 - 6,5pkt itd
Będziemy jako organizatorzy dawać numerki jak więźniom w KL Auschwitz...
3. Relacje będą bez zdjęć - bo przecież organizator jak nie dostanie od kogoś zgody - to nie będzie robił dochodzenia, kto mu te zgodę dał, a kto nie- jeszcze pal licho jak zna osoby, ale jak mamy ponad 50 zawodników - to przecież nikt nie zna wszystkich ludzi z imienia, nazwiska, wyglądu

i Teraz apogeum głupoty RODO.
Nawet jeśli ktoś wyrazi zgodę, według RODO - będzie mógł zmienić zdanie i w każdej chwili zrezygnować z tego i nakazać usunięcia jego wszelkich danych osobowych i zdjęć.

Graczom i kibicom się fajnie mówi i śmienie z tego.
Ale gdybyście byli organizatorami i mieli wizję, że ktoś może Was podać do Sądu z wyrokiem skazującym i sporym odszkodowaniem - to niektórzy nie byliby tacy mądrzy w ocenie tej sytuacji.

Wystarczy, że trafimy na jednego idiotę i już będą problemy - a uwierzcie mi - jako organizator - na kilku "pieniaczy" już trafiłem.
A przepisy RODO będą dla niego jak znalazł
hajdzik

Podziękował : 253 razy
Otrzymał podziękowań: 435 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez AuroraBorealis » 28 maja 2018, 10:20

RODO jest konieczne i pisze to jako informatyk. Ludzie sobie nawet nie zdaja sprawy, co mozna zrobic posiadajac ich dane osobowe
AuroraBorealis

Podziękował : 181 razy
Otrzymał podziękowań: 437 razy
Ranking: 2120

Postprzez kolokwium » 28 maja 2018, 11:30

Większość portali społecznościowych zarabia handlując i przetwarzając dane osobowe. Również warto wyłączyć lokalizację w urządzeniu mobilnym.
Im więcej o nas się wie, tym jesteśmy więcej warci. Nie dla nas, lecz dla nich.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2258 razy
Otrzymał podziękowań: 2385 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Re: Przepisy RODO / GDPR

Postprzez hajdzik » 28 maja 2018, 11:45

RODO jest konieczne, dla firm które wykorzystują dane osobowe.

Ale przez nieumiejętne zapisanie przepisów RODO - szkoła nie może wywiesić wyników turnieju szkolnego- bo musiałaby każdego rodzica z osobna pytać o zgodę na przetwarzanie danych. Już nie wspomnę o umieszczeniu relacji w prasie i na stronie internetowej.
W przepisach RODO - nie ma osobnej interpretacji dla firm i innych instytucji - jest wszystko wrzucone do jednego worka.

Ja organizowałem turniej międzyszkolny - i dwie szkoły nie podały żadnej informacji na stronie internetowej szkoły, nawet nie wywiesiły wyników turnieju. Tylko jedna szkoła to zrobiła na własną odpowiedzialność.

Paranoja to nieciekawa choroba - i warto ją leczyć - bo może być gorzej.
Popadając dalej w skrajną paranoję, będziemy na czole mieli kod kreskowy - zamiast imienia i nazwiska - bo nawet będziemy bać się do kogoś odezwać po imieniu, a już teraz w niektórych przychodniach wołają nas po numerku, US już dawno tak działają.
Taki Oświęcim 21 wieku.... tylko trzeba jeszcze pomyśleć o jednakowych strojach, bo na zdjęciu nawet zamazując twarz, możemy kogoś rozpoznać po ubiorze
hajdzik

Postprzez kolokwium » 28 maja 2018, 12:06

hajdzik napisał(a):Taki Oświęcim 21 wieku....
Nie wiem czy wiesz, ale Oświęcim jest miastem powiatowym o średniowiecznym rodowodzie.
To iż KL Auschwitz był w Oświęcimiu, nie znaczy iż miasto kojarzy się jedynie z obozem.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez hajdzik » 28 maja 2018, 12:26

kolokwium uwierz mi, ale nie ty jedyny posiadasz tą wiedzę tajemną - nie jesteś jakiś specjalnie wyjątkowy
A Oświęcim - kojarzy się tak jak się kojarzy - i historia będzie cały czas podążać za tym miastem -
ale jako amdin powinieneś się odnosić do głównego wątku w temacie - bo przez takie wpisy robisz burdel , którego sam pilnujesz w innych tematach
hajdzik

Postprzez kolokwium » 28 maja 2018, 22:46

Chodzi o to, że ludzie z Oświęcimia (w większości) nie mają wytatuowanego numeru na przedramieniu, a jak mają gdzieś zagrać oświęcimscy hokeiści to nie przyjadą chudziny w pasiakach.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
kolokwium
Moderator

Postprzez kolokwium » 28 maja 2018, 22:49

hajdzik napisał(a):RODO jest konieczne, dla firm które wykorzystują dane osobowe.

Ale przez nieumiejętne zapisanie przepisów RODO - szkoła nie może wywiesić wyników turnieju szkolnego- bo musiałaby każdego rodzica z osobna pytać o zgodę na przetwarzanie danych. Już nie wspomnę o umieszczeniu relacji w prasie i na stronie internetowej.
W przepisach RODO - nie ma osobnej interpretacji dla firm i innych instytucji - jest wszystko wrzucone do jednego worka.

Bo RODO obowiązuje WSZYSTKICH, również osoby fizyczne, a nie tylko " firmy wykorzystujące dane osobowe".
kolokwium
Moderator

Postprzez kolokwium » 28 maja 2018, 23:57

Czy kupiony bilet na mecz kopanej jest dowodem na zgodę na upublicznienie swojego wizerunku w mediach? Czy w obliczu RODO TV może pokazywać publikę czy tylko graczy i "ławkę rezerwowych"?
kolokwium
Moderator

Postprzez hajdzik » 29 maja 2018, 14:09

według przepisów nie może, bo trzeba zgodę od każdego kibica.
A pokazują ...
Kolejna sprawa
Ty robiąc sobie selfie na stadionie - nie możesz mieć osoby postronnej na zdjęciu i tego udostępnić na necie i prasie.
W innym wypadku jak ta osoba się o tym dowie, może cię zaskarżyć do sądu

Kolokwium - wydaje mi się, że nie jesteś świadom tych rzeczy o których piszę, i nie zamierzam z tobą dyskutować na ten temat, bo twoja wiedza o przepisach RODO jest jak widać znikoma, skoro nie wiesz, jak skrajnie można (ale nie trzeba) ich używać
Jedynie niewiadomą, pozostają sądy i ich wyroki w tych sprawach.

kuriozalne ale mogące się zdarzyć.
Dziecko robi sobie zdjęcie z kolegą, w tle- ale widoczny jest np pan Kowalski na jadącym rowerze.
Pan Kowalski okazuje się złodziejem, który ukradł rower i na nim uciekał.
Policja łapie Kowalskiego, dzięki zdjęciu chłopaków
Kowalski idzie do sądu, w związku z tym, że został na fb upubliczniony jego wizerunek bez zgody.
Sąd wdł przepisów RODO musi wydać tylko jeden wyrok - odszkodowanie płacą rodzice/opiekunowie dziecka.
hajdzik

Postprzez AuroraBorealis » 29 maja 2018, 14:50

hajdzik napisał(a):Ty robiąc sobie selfie na stadionie - nie możesz mieć osoby postronnej na zdjęciu i tego udostępnić na necie i prasie.
W innym wypadku jak ta osoba się o tym dowie, może cię zaskarżyć do sądu

Przecież to absolutnie nromalne. Bo niby czemu masz udostępniac publicznie czyjś wizerunek? Ktoś sobie może nie życzyć. Normalna sprawa.
AuroraBorealis

Postprzez hajdzik » 29 maja 2018, 20:27

robiąc pamiątkowe zdjęcie przy mocno obleganym zdjęciu, graniczy z cudem zrobienie zdjęcia tylko konkretnej osobie.
O normalności tych czasów wolałbym nie dyskutować, bo normalność już dawno umarła
hajdzik

Postprzez AuroraBorealis » 29 maja 2018, 21:56

Tu nie chodzi tylko o Twoja wolnosc do zrobienia sobie zdjecia. Moze ktos sobie nie zyczy swojej obecnoci na np fotce ktora udostepnisz na facebooku setkom osob. Pomyslales o tym? Publikujac takie zdjecie ujawniasz czyjs wizerunek w miejscu, w ktorym moze nie chce, zeby byl ujawniony i ludziom, ktorych moze nie znac, i nie chciec, zeby widzieli jego zdjecie. I tyle.
AuroraBorealis

Następna strona

Powrót do Hydepark