Arcymistrzowie(przedział wiekowy)oraz polscy arcymistrzowie

Moderator: redjok

Arcymistrzowie(przedział wiekowy)oraz polscy arcymistrzowie

Postprzez piotr909 » 23 lip 2019, 08:16

A ja mam pytanie, jeśli temat nie pasuje to przenieście,

Czemu wieku 30 lat tytuł arcymistrza już nie jest tak ważny a wieku powiedzmy 14 lat już będzie ważniejszy?

Czy jest możliwe ,aby zdobyć tytuł arcymistrza przedziale wiekowym (30 - 60) i zarazem pracując ?
No bo jednak trzeba mieć środki na utrzymanie :).

Bo jak rośnie w tym wieku ranking to już każdy patrzy podejrzanie, a przecież arcymistrzowie znają ruchy do 30 ruchu (to jest teoria) nawet i co nie jest podejrzane ?
Jedni mają szczęście, a drudzy nie :P(nie no żartuje!)

Czemu nasi nie mają szans na zdobycie tytułu mistrzowskiego ?
piotr909

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: peter1990
Playchess: biker90

Re: Arcymistrzowie(przedział wiekowy)oraz polscy arcymistrzo

Postprzez Kaczmar » 24 lip 2019, 11:40

Zakładając, że w pierwszym turnieju uzyskałeś ranking FIDE 1500.
Zakładając, że jesteś w stanie rozegrać 5 turniejów FIDE rocznie.
Zakładając, że w każdym turnieju twój ranking podskoczy średnio o 20 oczek.
Trzymając się założeń po roku będziesz miał 1600 a po pięciu latach 2000.
Po dziesięciu latach 2500.
Trzymaj się tylko założeń a GM zrobisz na pewno. :rotfl:
Mnie udało się nawet dobrze zacząć. Po pierwszym turnieju FIDE miałem ranking ponad 1700.
Gorzej było z drugim punktem bo mniej więcej zamiast 5 turniejów FIDE rocznie średnio mam 1 lub 2.
Z trzecim punktem było jeszcze gorzej bo obecny mój ranking jest poniżej 1400 (właściwie to niewiele ponad 1300).
Tak więc mi się chyba nie uda. :(
Ale się nie poddaję mam nowy cel szachowy: walczę aby nie spaść poniżej 1300. :jupi:

A tak bardziej poważnie to oczywiście jest wielu arcymistrzów, którzy traktują szachy amatorsko. Mnie bardziej ciekawi czy są jacyś arcymistrzowie, którzy tytuł osiągneli bez trenera.
Kaczmar

Podziękował : 232 razy
Otrzymał podziękowań: 304 razy
Ranking: 0
FICS: Kaczmar

Postprzez AuroraBorealis » 24 lip 2019, 17:18

Jak ktoś późno zaczyna, to nie ma szans na tytuł arcymistrza. Na świecie nie ma ani jednego zawodnika, który by w wieku 30 lat zaczynał i doszedł do GM.
AuroraBorealis

Podziękował : 181 razy
Otrzymał podziękowań: 437 razy
Ranking: 2120

Postprzez yetit78 » 24 lip 2019, 23:25

,,Zdefiniuj późno" Nie wiem kiedy zaczynał Ben Finegold, ale podobno GMa zrobił po czterdziestce.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1856 razy
Otrzymał podziękowań: 282 razy
Ranking: 0

Postprzez AuroraBorealis » 25 lip 2019, 07:53

Słowo klucz ZACZYNA. Finegold w wieku 21 lat byl już mistrzem miedzynarodowym, a jako nastolatek mial juz ponad 2300 elo. Arcymistrza zrobił w wieku rowno 40 lat, ale pierwsza norme zrobil niedlugo po zostaniu mistrzem miedzynarodowym. Mial tez elo 2500 przed uzyskaniem tytulu. W USA kiedys bylo malo turniejow do elo, a jeszcze mniej z mozliwoscia uzyskania norm na tytuly. Wiekszosc to turnieje weekendowe grane szybszym tempem. W Europie facet by tego GM zrobil kilka lat wczesniej.

Jak ktos zaczyna po 30 z pulapu amatorskiego nigdy nie zostanie arcymistrzem. To jest zwyczajnie za duzo pracy, przy za malych ilosciach czasu i zbyt wielu obowiązkach + czlowiek dorosly nie uczy się już tak szybko jak dzieci.
AuroraBorealis

Podziękował : 181 razy
Otrzymał podziękowań: 437 razy
Ranking: 2120

Postprzez piotr909 » 25 lip 2019, 08:37

Jak ktoś ma mało obowiązków, ale z kolei są inne czynniki, które powodują ,ze nie można wyjść z tego poziomu amatorskiego. No cóż, bywa i tak. JA nie rozgrywam 5 rocznie turniejów, bo mam inne hobby, które również lubię :). Ja utrzymuje mały pułap. Ale nie spadam z rankingu elo, ale mam bardzo mały .Więc nie ma szans nawet .Może za 10 lat dojdę do 1500 :P Byle do celu. Ja nie korzystam z trenera, bo na moim poziomie to w ogóle się opłaca mieć trenera ? Miałem swego czasu trenera. Ale musiałem zrezygnować - był cierpliwy, i nie dlatego ze był zły, po prostu tak wyszło.
Poza tym, też zdrowie na tyle nie pozwala, więc nie mogę sobie pozwolić. No i pracuje w takich godzinach, że nie mogę sobie pojechać na partię w tygodniu. Bo zwykle partię są o 17:30. Gdybym mieszkał w centrum Warszawy, to inna para kaloszy.
Ale temat jest nie o mnie, tylko po prostu pytanie tyczy wszystkich szachistów, bo widzę , jak wielu się zatrzymuje na poziomie 1800-2200, to naprawdę muszą kochać szachy, skoro tak grają :)

Tutaj kolejne pytania

A kojarzycie Szymona Winawera ?

Podobno w szachach szybko zmieniają branże na IT, ciekawe to jest ? Znacie jakiś programistów w czołowej 100 ?

Ja np z matematyką mam tyle wspólnego co z fizyką :P

Bo przecież czołowa 100 nie pracuje ?
piotr909

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: peter1990
Playchess: biker90

Postprzez brelo » 25 lip 2019, 13:28

piotr909 napisał(a):Ale temat jest nie o mnie, tylko po prostu pytanie tyczy wszystkich szachistów, bo widzę , jak wielu się zatrzymuje na poziomie 1800-2200, to naprawdę muszą kochać szachy, skoro tak grają :)

To już jest taki poziom, że od czasu do czasu zdarza się zagrać ciekawą partię bez rażących błędów. A w sporcie amatorskim to raczej chodzi o rywalizację, a że poziom nie jest najwyższy to przecież każdy sobie z tego zdaje sprawę :) A zatrzymują się dlatego, że pójście wyżej wymaga treningu i też ogrania turniejowego nie ukrywajmy ;)
primum NonNocere and do not fall to the CheapTricks
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 555 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Powrót do Ogólne