Pytania, tematy do poruszenia na Walnym Wyborczym

Moderator: ŁowcaAndroidów

Re: Pytania, tematy do poruszenia na Walnym Wyborczym

Postprzez didek87 » 26 cze 2018, 19:58

Każdy gra tam gdzie mu to odpowiada i z tym nie ma co dyskutować. Podobnie z tym, że w Polsce jednak jest szachowa nędza pod wieloma względami a jesteśmy na pewno krajem z ogromnym potencjałem, którego nie potrafimy wykorzystać.
Co do tego wyścigu szczurów to bardziej niż trenerzy moim zdaniem winni są rodzice bo jak widać zachowanie co niektórych w stosunku do dzieci po partii, w której nie poszło to nic tylko współczuć tym dzieciom.
didek87

Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy
Ranking: 0

Postprzez krzysio » 26 cze 2018, 20:17

didek87 napisał(a):...
Co do tego wyścigu szczurów to bardziej niż trenerzy moim zdaniem winni są rodzice bo jak widać zachowanie co niektórych w stosunku do dzieci po partii, w której nie poszło to nic tylko współczuć tym dzieciom.

Tak, szczególnie w młodszych rocznikach. Później większość tych dzieci odpada odpada, bo dziecko presji nie wytrzyma, reszta mądrzeje (lub nie). Tylko tu rodzice wchodzą w pewien zastany porządek/schemat, gdzie jest już położony nacisk na sukces. To ma swoje jakieś podłoże, moim zdaniem właśnie w rozbudowanej ostrej rywalizacji dziecięcej. W Polsce aż roi się od działaczy chcących rozliczać z wyników na MEJ/MŚJ, tu idzie presja.
Mogę się mylić, ale nie wydaje mi się, żebyśmy statystycznie jako naród byli sporo mocniej "walnięci" od Czechów, Słowaków, Węgrów, czy Niemców. Tu rodzice chyba wpadają w gotową pułapkę. Zjawisko bardzo złe, przerabiałem to i ja. Dlatego dzisiaj kładę taki nacisk na zabawowe podejście, miast mocno rozbudowanej rywalizacji.
krzysio

Podziękował : 328 razy
Otrzymał podziękowań: 1029 razy

Postprzez hajdzik » 27 cze 2018, 07:26

rywalizacja musi być, bo to najpewniejsza forma wzrostu poziomu gracza.
Ale to ma być zdrowa rywalizacja, i na pewno nie powinna być przelewaniem na dziecko niespełnionych ambicji.
hajdzik

Podziękował : 253 razy
Otrzymał podziękowań: 435 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez biesy » 27 cze 2018, 10:51

krzysio napisał(a):biesy, odrobinę mnie nie zrozumiałeś, albo zrobiłeś nadinterpretację. To co ja odbieram (na południe od nas) jako szachy piknikowe, często ma obsadę porównywalną z najmocniejszymi turniejami u nas. To co u nas dumnie zwą mistrzostwami tego czy tamtego, z pełną profesjonalną oprawą, niekiedy nie zbliża się do list startowych na południu, tych "przy lampce wina". Więc jak ktoś musi nadawać rangę i pompatyczną oprawę dla turniejów z zawodnikami o śmiesznej sile gry, to niech to robi, byle nie za pieniądze z przymusowych haraczy. Ja w tym czasie wolę z dzieciakiem skoczyć na piknikowe szachy, na turnieje w których można pograć o normy IM/GM, przy czym trafi się i wino przy desce. W sierpniu miast na MP BiS jedziemy albo do Olomouca, albo do Pragi. Obawiam się też, że nie jesteśmy jedynymi z czołówki juniorskiej (choć przy Marku takie określenie nieco na wyrost), którzy odpuszczą "profesjonalne i oficjalne", na rzecz "kawiarnianych", za to o wiele większej sile gry przeciwników.

To jest sedno problemu na naszym zafajdanym podwórku. Jak to będą czytać przyszli członkowie zarządu a może przyszły prezes tego nieszczęśliwego związku to upraszam bardzo aby zwrócił na to uwagę. System rozgrywek trzeba tak ustawić aby taki krzysio miał w głowie jedną myśl. MP dla jego syna to najważniejszy turniej szachowy w roku a zeby tak się stało to muszą być przygotowane odpowiednie warunki i pula nagród. No #%#$%B jak czytam sprawozdanie http://pzszach.pl/wp-content/uploads/20 ... a-2017.pdf i te wydatki i porównam to do tej informacji Fundusz nagród wynosi 58.500 zł w Mistrzostwach Polski oraz 58.500 zł w Mistrzostwach Polski Kobiet. To myślę, że MPJ w klasyku mogłyby odbyć się przy podobnym funduszu wystarczy zrewidować stronę wydatkową.
biesy

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Postprzez ooooo » 27 cze 2018, 13:52

Wystarczy znaleźć sponsora.
Nie wiem czy wiesz, ale to nie są po prostu MP i MPK, ale LOTTO Indywidualne Mistrzostwa Polski i Budimex Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet
ooooo

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 155 razy
Ranking: 1800

Postprzez krzysio » 27 cze 2018, 17:18

@biesy
Idziesz chyba uparcie w ślepą uliczkę. Jest festiwal (o ile pamiętam) w Budapeszcie, gdzie w komunikacie jest napisane coś w rodzaju "mamy niskie opłaty turniejowe, niskie nagrody, jak ktoś ma ochotę pograć w dobrym turnieju, to zapraszamy". Obsada? Nie wiem czy w Polsce były kiedykolwiek podobne turnieje, w zeszłym roku chyba ok 50 graczy z tytułami GM, nie wiem czy nie cała pierwsza 10-tka z rankingiem ponad 2600, musiałbym poszukać gdzie to było. Tu nie ranga istotna, ani pula nagród. Podejrzewam, ze dla wielu z nich to fajne towarzyskie spotkanie. Wypiją piwo czy lampkę wina, miło pogadają ze znajomymi, zagrają sobie jakieś partie przy okazji. A dla chętnych np z Polski (powiedzmy takich nieco mocniejszych niż proponuje AuroraBorealis) jest to też możliwość ogrania się z najlepszymi.

To z czego wielu u nas robi sobie kpinki (lub traktuje jak zgorszenie) - piknikowo-towarzyskie spotkanie przy odrobinie alkoholu, bez nadymania się, bez patetyzmu i bez megalomanii. W październiku będzie też taki specyficzny turniej Open Tatry, pewnie będziemy na nim. Lista startowa spokojnie pozwala grać o normę na IM (ponad dziesiątka graczy z min IM). Na tym turnieju przy piwie/winie zastaniesz ponad połowę graczy, organizatorów i sędziów (choć prawdopodobnie żaden pijany nie będzie). Tam też nasi juniorzy jeżdżą hurtowo.

Nie wypowiem się za innych juniorów, ale napisze jak to u nas jest. Dzieciak ma dwa medale z MPJ, trzy rangi międzynarodowej z "lewych" ME/MUE, nie mamy ochoty biegać za kolejnymi. Ani to prestiż, ani nagrody (które na tym etapie gry mają chyba najmniejsze znaczenie), a siła gry przeciwników na MPJ taka sobie. Nie zdziwiłbym się, gdyby w przypadku Marka czynnikiem istotnym okazało się to, na co wielu nie wpadnie - chęć spotkania się z kumplami z grupy i pogrania sobie z nimi, przyjaźni się z większą częścią czołówki z roczników 2002-2004. I to jest chyba to coś, co ściąga graczy na bardzo mocne Openy na południe od nas, właśnie chęć miłych towarzyskich spotkań. Ale tu mogę robić błędną ocenę z racji małego doswiadczenia/znajomości środowiska.

edit
(chyba) znalazłem ten z Budapesztu
http://chess-results.com/tnr322051.aspx?lan=3
pula nagród na wszystkie trzy grupy to 13,5 tys euro, pewnie grupa główna ok 10 tys euro. U nas są chyba turnieje z większą pulą nagród, przynajmniej porównywalną. Cholernie mocne Pardubice to pula nagród w grupie A o ile pamiętam niecałe 40 tys zł. To chyba nie w puli nagród kluczowy problem.
krzysio

Podziękował : 328 razy
Otrzymał podziękowań: 1029 razy

Re:

Postprzez rutra » 27 cze 2018, 22:43

Może to trochę nie na temat, ale jeśli mówimy o turniejach zagranicznych, to za tydzień jadę do Serbii (Paracin). Jeszcze nie wiem w czym tkwi fenomen turnieju, ale w trzech grupach na listach startowych jest ponad 350 zawodników. Pula nagród 6250 EUR. http://www.paracinchess.rs/raspisi/invi ... 18_eng.pdf
rutra

Podziękował : 1690 razy
Otrzymał podziękowań: 2155 razy
Ranking: 1584

Postprzez didek87 » 28 cze 2018, 10:42

Może koszty zakwaterowania są dużo niższe niż w Polsce ? Wybierając się na jakiś fajny festiwal typu Najdorf czy Cracowia nie sądzę, że zawodnicy patrzą w pierwszej kolejności na wysokość wpisowego/haraczu dla związku bo to jednak niewielki % kosztów zakwaterowania i dojazdu.
didek87

Postprzez AuroraBorealis » 28 cze 2018, 10:56

didek87 napisał(a):Może koszty zakwaterowania są dużo niższe niż w Polsce ? Wybierając się na jakiś fajny festiwal typu Najdorf czy Cracowia nie sądzę, że zawodnicy patrzą w pierwszej kolejności na wysokość wpisowego/haraczu dla związku bo to jednak niewielki % kosztów zakwaterowania i dojazdu.

W wiekszosci openow graja miejscowi i ludzie, ktorzy dojezdzaja z okolicy. Dla nich nie sa istotne koszty zakwaterowania, tylko haracze pzszach. W turniejach wrocławskich graja np przedw wszystkim ludzie z okolic Wrocławia.
AuroraBorealis

Podziękował : 181 razy
Otrzymał podziękowań: 437 razy
Ranking: 2120

Postprzez didek87 » 28 cze 2018, 11:09

No nie wiem czy jest tu aż tak dużo ludzi z Krakowa i okolic.

http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... =pl&tb=10_
didek87

Postprzez kolokwium » 28 cze 2018, 11:41

Przynależność do klubu nie świadczy o rejonie zamieszkania.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2260 razy
Otrzymał podziękowań: 2385 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez didek87 » 28 cze 2018, 11:54

Jasne, że nie. Jeżeli jednak niespełna 50% uczestników nie jest Polakami + z klubów z Krakowa i okolic jest 10% to można domniemywać, że znaczna część uczestników jest jednak zakwaterowana a nie dojeżdża.
didek87

Postprzez AuroraBorealis » 28 cze 2018, 11:59

Tak, ale roznice pomiedzy Wroclawiem a Budapesztem w cenach noclegow nie sa wysokie. Tzn jak sie chce, to sie znajdzie nocleg za grosze. W zeszlym roku przez DP w zuzlu nie moglem znalezc hotelu (wszystko zajmowane i ew zostaly jakies z giga cenami), ale bez problemu znalazlem kwatere prywatna za 30 zl/doba. To sa grosze. W Krakowie tez nocowalem za podobne pieniadze. Przyczyna chyba jest jakas inna.
AuroraBorealis

Podziękował : 181 razy
Otrzymał podziękowań: 437 razy
Ranking: 2120

Postprzez didek87 » 28 cze 2018, 12:02

Nie kwestionuje, że tak nie jest, tak tylko zarzuciłem luźnym spostrzeżeniem, że może być taka przyczyna.
didek87

Re: zagraniczne turnieje

Postprzez rutra » 28 cze 2018, 12:54

didek87 napisał(a):Może koszty zakwaterowania są dużo niższe niż w Polsce?

W Serbii mam noclegi 21€/dzień (a zainteresowanie było duże, jak chciałem zarezerwować w hotelu, w którym będzie turniej to już nie było wolnych miejsc), jak szukałem na booking to ceny były jeszcze wyższe. W większych miastach (Kraków, Budapeszt) da się znaleźć tanie noclegi w pokojach wieloosobowych do 30zł.
rutra

Podziękował : 1690 razy
Otrzymał podziękowań: 2155 razy
Ranking: 1584

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sprawy dotyczące PZSzach i WZSzach