Ranking KRAJOWY

Moderator: ŁowcaAndroidów

Czy PZSzach powinien utworzyć ranking krajowy (oparty o program/programy do sędziowania) ?

Ankieta zakończyła się 18 lip 2018, 11:05

TAK
8
73%
NIE
3
27%
NIE WIEM
0
Brak głosów

Razem głosów : 11

Ranking KRAJOWY

Postprzez biesy » 18 cze 2018, 11:05

Ostatnio często w dyskusjach dotyczących spraw związkowych pojawiał się temat rankingu krajowego więc postanowiłem spróbować postawić moją pierwszą ankietę.
biesy

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Ranking: 0

Re: Ranking KRAJOWY

Postprzez kolokwium » 18 cze 2018, 11:36

Jak zwykle pomarudzę odnośnie pytania.
Pytanie jest dość szczegółowe i ... za ogólne.
  • Otóż ranking już jest - stały ranking przynależny kategorii lub "podniesionej kategorii" (czyli z plusem).
  • Nie ma zmiennego rankingu.
  • Jest wiele programów sędziowskich.
  • Co ma kliknąć ktoś, kto chce aby wprowadzono ruchomy ranking ale niekoniecznie podpięty pod program? Pewnie siąść i płakać.

Dla malkontentów uważających, że powrót ruchomego rankingu PZSzach (niekoniecznie w starej formie) jest niemożliwy bo ble, ble ble.
W Niemczech jest ruchomy ranking narodowy ale ... to duże państwo i bogaty związek.
No to w Czechach jest też jest ruchomy ranking narodowy i mniejsze państwo ale ... związek biedniejszy od PZSzach?
Czy blokadą są finanse, czy niechęć działaczy?
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2258 razy
Otrzymał podziękowań: 2385 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez AuroraBorealis » 18 cze 2018, 12:04

kolokwium napisał(a):No to w Czechach jest też jest ruchomy ranking narodowy i mniejsze państwo ale ... związek biedniejszy od PZSzach?

Warto wspomniec, że opłaty w Czechach są niższe a ranking funkcjonuje. Argument o "braku funduszy" kreowany przez lata przez pseudo- działaczy upada. Niech zaczną gospodarować pięniędzmi w normalny sposób, to starczy na ranking i jeszcze zostanie i jeszcze będzie można obniżyć opłaty.

Blokadą jest nieudolność działaczy. Dlatego tego rankingu nie będzie.
AuroraBorealis

Podziękował : 181 razy
Otrzymał podziękowań: 437 razy
Ranking: 2120

Postprzez hajdzik » 18 cze 2018, 14:21

Na pewno ranking ruchomy byłby tym czego oczekują szachiści.

Są dwa programy dla sędziów - niestety nie współpracują z sobą, więc ranking ruchomy nie do końca się sprawdzi, jeśli będzie liczony tylko z jednego programu.
Najwięcej problemów jest wtedy - gdy pojawiaja się ludzie. Myślę, że tutaj będzie spory problem komunikacyjny i kompromisowy.

Ranking krajowy - PZSZach jest tylko rankingiem poglądowym. Raz zdobyty nie spada, nawet jeśli siła zawodnika z I kat - spadnie na III kat - bo oczywiście potwierdzenie mamy w wynikach turniejów - RUZ.
hajdzik

Podziękował : 253 razy
Otrzymał podziękowań: 435 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez AuroraBorealis » 18 cze 2018, 14:45

hajdzik napisał(a):
Są dwa programy dla sędziów - niestety nie współpracują z sobą, więc ranking ruchomy nie do końca się sprawdzi, jeśli będzie liczony tylko z jednego programu.

Można zrobić narzędzie open source. Wszystko sie da, tylko trzeba chcieć.
AuroraBorealis

Postprzez hajdzik » 18 cze 2018, 14:53

da się, tylko właściciele programów muszą wyrazić zgodę - by przetwarzać ich informacje
A drugą sprawą jest RODO - czy szachiści wyrażą zgodę na przetwarzanie ich danych w taki sposób.
Zawodnik zagra w turnieju, jego dane są przetwarzane na potrzeby turnieju, ale już nie wyrazi zgody na dalsze przetwarzanie jego danych - nawet w formie liczenia wspólnego rankingu.
Żadna firma nie będzie przekazywać danych osobowych i jego wyników w turniejów - przed obawą - że może ją zaskarżyć jakiś szachista - RODO daje mu taką możliwość.
Musiałaby być osobna zgoda na potrzeby turnieju i osobna na potrzeby liczenia wspólnego rankingu.
Jak pisałem w innym temacie - te RODO jeszcze nam się czkawką odbije.
hajdzik

Postprzez AuroraBorealis » 18 cze 2018, 15:00

Nie wyrazi zgody, to nie zagra w turnieju. Będzie grał w turniejach, które nie będą liczone do rankingu. Robiąc turniej będzie podpisywał regulamin i zgodę a jak nie, to go nie dopuścisz. W czym widzisz problem?

Poza tym nie rozumiesz chyba pojęcia dane osobowe. Punkty rankingowe to nie są dane osobowe, bo nie mogą one pozwolić na identyfikację osoby (co innego data urodzenia, NIP, PESEL itd).
AuroraBorealis

Postprzez hajdzik » 18 cze 2018, 15:05

dlaczego mamy kogoś zmuszać do wyrażenia zgody - bo inaczej nie zagra - taki szantaż?
przecież to wolny kraj
Druga sprawa - nie będzie to dyskryminacja osób - które nie wyrażają zgody na przetwarzanie ich danych w celu liczenia ruchomego rankingu krajowego?
hajdzik

Postprzez AuroraBorealis » 18 cze 2018, 15:09

Do prywatnego turnieju możesz sobie dopuścić kogo chcesz. Ty piszesz komunikat i ustalasz co i jak. Jeśli komuś się nie podoba np tempo P15, to nie musi grać - na siłę Cię do jego zmiany nie zmusi. Tak samo z rankingiem. Jak się komuś nie podoba, że turniej jest rankingowy, to w nim nie gra. Od dawna niektóre turnieje są np liczone do elo, inne nie. I jak nie chcesz rankingu elo, to w tych pierwszych nie grasz. Robisz burzę w szklance wody. Ktoś nie chce, to nie gra. Tyle. Jest komunikat i trzeba się dostosować.
AuroraBorealis

Postprzez didek87 » 18 cze 2018, 16:16

RODO to akurat nie problem, praktycznie w każdym komunikacie jest, że gracz wyraża zgodę na publikowanie zdjęć bla bla bla i pewnie nie zmniejsza to frekwencji w żadnym stopniu. Tak samo będzie z danymi.
didek87

Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Postprzez kolokwium » 18 cze 2018, 18:38

AuroraBorealis napisał(a):Poza tym nie rozumiesz chyba pojęcia dane osobowe. Punkty rankingowe to nie są dane osobowe, bo nie mogą one pozwolić na identyfikację osoby (co innego data urodzenia, NIP, PESEL itd).

Ma rację hajdzik. Nie rozumiesz danych osobowych i danych rankingowych. Aby baza była rzetelna i nie mieszała/myliła zawodników każdy z zawodnik musi być identyfikowalny aby Jan Nowak o numerze PESEL 01010112345 nie był mylony z Janem Nowakiem o numerze PESEL 01010113579, bo wówczas Jan "1" gra, a punkty mogłyby być przyznawane Janowi "2". A taką bazę to wiesz o co można roztrzaskać.

PS
Tak kiedyś było, że Jan Nowak robił punkty Janowi Nowakowi (imię i nazwisko przypadkowe) przez nieuwagę sędziego. Zawodnik nie zauważył i dopiero po interwencji "tego drugiego" dochodzono kiedy stracił/zyskał na rankingu będąc nieobecny na turnieju. Po aferze zmienił swoje dane osobowe na Jan A. Nowak.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez AuroraBorealis » 18 cze 2018, 19:32

kolokwium napisał(a):
AuroraBorealis napisał(a):Poza tym nie rozumiesz chyba pojęcia dane osobowe. Punkty rankingowe to nie są dane osobowe, bo nie mogą one pozwolić na identyfikację osoby (co innego data urodzenia, NIP, PESEL itd).

Ma rację hajdzik. Nie rozumiesz danych osobowych i danych rankingowych. Aby baza była rzetelna i nie mieszała/myliła zawodników każdy z zawodnik musi być identyfikowalny aby Jan Nowak o numerze PESEL 01010112345 nie był mylony z Janem Nowakiem o numerze PESEL 01010113579, bo wówczas Jan "1" gra, a punkty mogłyby być przyznawane Janowi "2". A taką bazę to wiesz o co można roztrzaskać.

PS
Tak kiedyś było, że Jan Nowak robił punkty Janowi Nowakowi (imię i nazwisko przypadkowe) przez nieuwagę sędziego. Zawodnik nie zauważył i dopiero po interwencji "tego drugiego" dochodzono kiedy stracił/zyskał na rankingu będąc nieobecny na turnieju. Po aferze zmienił swoje dane osobowe na Jan A. Nowak.

Jaki numer PESEL? Ja takiego nie podawalem. W bazie jest tylko imie, nazwisko i data urodzenia. Pesel, numer buta i inne dane nie sa niezbedne to niczego. Sam rankingo również nie jest danymi osobowymi - przeczytaj uważnie ustawę(jak pisalem wczesniej - jest nimi pesel, ale nie widze powodu, zeby go podawac, bo do niczego on nie jest potrzebny). Jak zawodnik nie chce brać udział w turniejach rankingowych, to nie musi. Nie będzie grał i nie będzie robił rankingu. Może sobie zrobić turniej, który nigdzie zgłoszony nie jest. I po problemie.
AuroraBorealis

Postprzez kolokwium » 18 cze 2018, 19:52

PESEL jest przykładem, że baza musi być identyfikowalna. Zawodnicy muszą być rozróżniani. Podaje się imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania. Nadaje się numer.
kolokwium
Moderator

Postprzez AuroraBorealis » 18 cze 2018, 19:59

kolokwium napisał(a):PESEL jest przykładem, że baza musi być identyfikowalna. Zawodnicy muszą być rozróżniani. Podaje się imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania. Nadaje się numer.

No ale ja to dobrze wiem. I jeśli ktoś się nie zgadza, to nie gra. Jeśli komuś nie pasuje temp gry - nie gra. Jeśli nie chce podać danych - nie gra. Dla mnie proste jak konstrukcja cepa. Ja nie słyszałem jeszcze o tym zeby ktoś zrezygnował z turniejów z uwagi na RODO. Za to wielu zrezygnowało z uwagi na opłaty. Sam przez lata organizowałem większość turniejów, które nie były nigdzie zgłoszone, żeby uniknąć haraczy.
AuroraBorealis

Postprzez rutra » 18 cze 2018, 22:36

kolokwium napisał(a):PESEL jest przykładem, że baza musi być identyfikowalna. Zawodnicy muszą być rozróżniani. Podaje się imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania. Nadaje się numer.

Po co adres zamieszkania i miejsce urodzenia. Nie wystarczy imię, nazwisko, data urodzenia?
rutra

Podziękował : 1690 razy
Otrzymał podziękowań: 2153 razy
Ranking: 1584

Następna strona

Powrót do Sprawy dotyczące PZSzach i WZSzach